Brix' RepRap Prusa Mendel 3D-printer

Fra Open Space Aarhus

(Forskel mellem versioner)
Skift til: Navigation, Søgning
(Import data from spreadsheet)
 
Linje 21: Linje 21:
! Price in DKK
! Price in DKK
|-
|-
-
| align="center" | 1
+
| align="center" | 2
-
| 1740x5mm (840 + 900mm) T5 pitch timing belt
+
| 900mm T5 Pitch Timing Belt
-
|  
+
| T2.5 recommended for new designs
-
| Thingfarm.org
+
| [http://thingfarm.org/product.php?id_product=45 Thingfarm]
| align="right" | 100,-
| align="right" | 100,-
|-
|-
| align="center" | 8
| align="center" | 8
-
| 608ZZ bearing
+
| 608ZZ ABEC5 Bearing
-
| Roller skate bearing
+
| Roller Skate Bearing
-
| Skate House
+
| [http://www.skatehouse.dk/ Skate House]
| align="right" | 120,-
| align="right" | 120,-
|-
|-
-
| align="center" | 7
+
| align="center" | 6
-
| 8Mx1000 treaded rod
+
| 8Mx1000 Treaded Rod
-
|  
+
| [http://www.sanistaal.dk/ Sanistål] recommended for new builds
-
| Silvan
+
| [http://www.silvan.dk/ Silvan]
-
| align="right" | 132,-
+
| align="right" | 113,-
|-
|-
| align="center" | 1
| align="center" | 1
| 8Mx5200 smooth rod
| 8Mx5200 smooth rod
-
|  
+
| Only 8Mx3000 needed
-
| Sanistål, nr. 432476
+
| [http://www.sanistaal.dk/ Sanistål], nr. 432476
| align="right" | 202,-
| align="right" | 202,-
|-
|-
-
| align="center" | 5
+
| align="center" | 6
| Bulldog clips
| Bulldog clips
|  
|  
-
| Salling
+
| [http://bogogide.dk/ Bog&Idé]
-
| align="right" | 10,-
+
| align="right" | 30,-
|-
|-
-
| align="center" | 50
+
| align="center" | 100
| Cable binder, small
| Cable binder, small
|  
|  
Linje 58: Linje 58:
|-
|-
| align="center" | 1
| align="center" | 1
-
| Heated bed
+
| Heated Bed
|  
|  
-
| reprapsource.com
+
| [http://reprapsource.com/shop/shop/show/6403 reprapsource]
| align="right" | 260,-
| align="right" | 260,-
|-
|-
| align="center" | 1
| align="center" | 1
-
| Hot end, J-Head MK II
+
| Hot end, 0.5mm J-Head MK II
-
|  
+
| J-Head MKIV-B recommended for new designs
-
| Thingfarm.org
+
| [http://thingfarm.org/product.php?id_product=61 Thingfarm]
| align="right" | 300,-
| align="right" | 300,-
|-
|-
| align="center" | 20
| align="center" | 20
-
| M2 nut
+
| M2 Nut
| End-stop mounts
| End-stop mounts
| rtf.dk, nr. 020701
| rtf.dk, nr. 020701
Linje 137: Linje 137:
| align="center" | 3
| align="center" | 3
| M3x8 grub screw/set screw
| M3x8 grub screw/set screw
-
| “Pinolskrue”
+
|
| Included with plastic parts
| Included with plastic parts
| align="right" | 0,-
| align="right" | 0,-
Linje 170: Linje 170:
| -
| -
| align="right" | 0,-
| align="right" | 0,-
-
|-
 
-
| align="center" | 12
 
-
| M4x50 bolt, countersunk
 
-
| Plate spring mounts
 
-
| Bauhaus
 
-
| align="right" | 10,-
 
|-
|-
| align="center" | 12
| align="center" | 12
Linje 200: Linje 194:
| Bauhaus
| Bauhaus
| align="right" | 15,-
| align="right" | 15,-
-
|-
 
-
| align="center" | 6
 
-
| M8x30 washers
 
-
| Mudguard/fender
 
-
| Bauhaus
 
-
| align="right" | 2,-
 
|-
|-
| align="center" | 1
| align="center" | 1
Linje 262: Linje 250:
|-
|-
| align="center" | 1
| align="center" | 1
-
| Plate, glass (200x200x2mm)
+
| Plate, glass (200x200x4mm)
-
| Picture frame
+
|
-
| Tiger, “Den sorte firkant”
+
|
-
| align="right" | 20,-
+
-
|-
+
-
| align="center" | 1
+
-
| Plate, MDF, 140x225x10mm
+
-
|
+
-
| Silvan
+
-
| align="right" | 30,-
+
-
|-
+
-
| align="center" | 1
+
-
| Plate, MDF, 225x225x6mm
+
-
|
+
-
| Silvan
+
-
| align="right" | 30,-
+
-
|-
+
-
| align="center" | 1
+
-
| Plate, cork, 225x225x2mm
+
-
|
+
-
| -
+
| align="right" | 0,-
| align="right" | 0,-
|-
|-
Linje 288: Linje 258:
| Spring, 3M ID
| Spring, 3M ID
| Z-axis motor mounts
| Z-axis motor mounts
-
| -
 
-
| align="right" | 0,-
 
-
|-
 
-
| align="center" | 4
 
-
| Spring, 3M ID, ball point
 
-
| Top plate spring mount
 
| -
| -
| align="right" | 0,-
| align="right" | 0,-
Linje 308: Linje 272:
| -
| -
| align="right" | 0,-
| align="right" | 0,-
-
|-
 
-
| align="center" | 2
 
-
| USB light
 
-
|
 
-
| Tiger
 
-
| align="right" | 40,-
 
|-
|-
|}
|}

Nuværende version fra 11. mar 2012, 16:17

Brix' RepRap Prusa Mendel
ID 4004
Categorization
Category Do not hack
Categorized by Brix
Owner Brix
Type 3D-printer
Acquired 2011

Bill of Materials

Quantity Description Comment Store Price in DKK
2 900mm T5 Pitch Timing Belt T2.5 recommended for new designs Thingfarm 100,-
8 608ZZ ABEC5 Bearing Roller Skate Bearing Skate House 120,-
6 8Mx1000 Treaded Rod Sanistål recommended for new builds Silvan 113,-
1 8Mx5200 smooth rod Only 8Mx3000 needed Sanistål, nr. 432476 202,-
6 Bulldog clips Bog&Idé 30,-
100 Cable binder, small - 0,-
1 Heated Bed reprapsource 260,-
1 Hot end, 0.5mm J-Head MK II J-Head MKIV-B recommended for new designs Thingfarm 300,-
20 M2 Nut End-stop mounts rtf.dk, nr. 020701 4,-
200 M2 washer End-stop mounts rtf.dk, nr. 120801 18,-
20 M2x16 bolt End-stop mounts rtf.dk, nr. 130107 31,-
100 M3 nut Bauhaus 10,-
8 M3 nut, lock - 0,-
100 M3 washer Bauhaus 10,-
22 M3x10 bolt Bauhaus 50,-
4 M3x15 bolt philips Bauhaus 4,-
100 M3x20 bolt philips Bauhaus 30,-
8 M3x25 bolt, philips Bauhaus 2,-
100 M3x35 bolt Hot-end mount rtf.dk, nr. 130129 105,-
3 M3x8 grub screw/set screw Included with plastic parts 0,-
2 M4 nut Bauhaus 0,-
12 M4 nut, lock Plate spring mounts Bauhaus 5,-
100 M4 washer Bauhaus 10,-
4 M4 wingnuts Bauhaus 2,-
2 M4x20 bolt - 0,-
12 M4x60 bolt, hex rtf.dk, nr. 010107 31,-
100 M8 nut Bauhaus 35,-
2 M8 nut, lock Bauhaus 0,-
100 M8 washer Bauhaus 15,-
1 M8x50 bolt Hobbed bolt Thingfarm.org 60,-
6 Micro-switches End-stops - 0,-
5 NEMA 17 bipolar stepper motor Reprapsource.com 750,-
3 NTC thermistor reprapsource.com 67,-
1 PCB, Arduino Mega 2560 reprapsource.com 400,-
4 PCB, Polulu A4988 reprapsource.com 357,-
1 PCB, RAMPS reprapsource.com 372,-
1 Plastic parts Ebay.co.uk, nophead00 723,-
1 Plate, acrylic Electronics mount - 0,-
1 Plate, glass (200x200x4mm) 0,-
8 Spring, 3M ID Z-axis motor mounts - 0,-
4 Spring, 4M ID, unsprung length of 10-12mm, each spring providing 25-35N load Wade’s filament holder Thingfarm.org 15,-
2 Spring, 8.5M ID Z-axis lash-back - 0,-
Personlige værktøjer